معرفی رشته تصویر سازی برای علاقمندان رشته گرافیک


تصویرسازی یکی از شاخه های  فعالیت  طراحان گرافیک محسوب می‌شود. تصویرسازی شرح تصویری یک متن است تا به وسیله آن مخاطبان به راحتی با منظور و مفهوم نویسنده یک متن آشنا شوند.

تصویرگر برای ارائه بهترپیام خود اقدام به خلق تصویری می‌کند و هدفش با خلق تصویر، ارتباط  و فهم عمیق تر  متن مذکوراست. کاربرد تصویر سازی در کتاب‌، مجله، پوستر، آگهی‌ و بسته بندی وسایر شاخه های گرافیکی است.

همچنین از تصویرسازی درتولید و  ساخت انیمیشن‌ها، بازی‌های رایانه ای و فیلم‌ها نیز استفاده می‌شود.

کلمه تصویرسازی در زبان انگلیسی illustration بوده که از ریشه فرانسوی لاتین  مشتق شده و به معنای روشنگری معنوی، روشنگری فکری و روشنایی است. گفتنی است هنر تصویرسازی  جدا در بینش و شیوه هر هنرمند ، دارای اصول و معیار خاصی است و به همین دلیل در دسته هنرهای کاربردی جا می‌گیرد.

تاریخ تصویرسازی را می‌توان همزمان با پیدایش خطوط ابتدایی یکی دانست به طوری که بسیاری از انسان‌ها در دوره باستان برای ذهنیت دادن و معرفی داستان‌های اساطیری خود از تصویرسازی کمک می‌گرفتند.

تصویرگری چیست ؟ 

تصویرگری شغلی می باشد که در آن تصویرگر موضوعی یا نوشته ای را تصویر می نماید و در قالب آن موضوع و مطلب نقش می سازد. به همین علت تصویر گری با تصویر سازی متفاوت است. به زبان ساده تری می توان گفت : کار تصویرگری عبارت است از تجسم دیداری یک موضوع، مفهوم یا احساس ، برای ارایه و دریافت بهتر آن. تصویرگری اختلاف هایی نیز با هنر نقاشی دارد. به این صورت که تصویرگری، وابسته به متن یا وابسته به کاربرد آن است. در صورتی که نقاشی این چنین نبوده و می تواند وابسته به مطالعات متون مختلف و در عین حال تجربیات شخصی درونی و اتفاقات آنی و سایرونیز بیان عواطف است که به عناصری مانند رنگ، کمپوزیسیون و .... وابسته است. شاخه مهم تصویرگری یک جریان ارتباطی است. تصویرگری ارتباط بین نقاشی و گرافیک بوده  و سعی در افزایش این ارتباط دارد، اما نقاشی یک صحنه است. تصویرگری برعکس نقاشی چارچوبی دارد و به عواملی مانند ارتباط با سن مخاطب، محتوا و زمینه های متن و با توجه به بازار کار و هماهنگی بین مخاطب ارتباط دارد و گاها پذیرش جامعه از برخی از تصاویر وارداتی ازقبیل انیمیشن های معروف دنیا بر چیرگی هنرمندان تصویرگر خلاق به قدری زیاد است که ناچارا هنرمندان این عرصه روی به تغییرات ویا از دست دادن فعالیت ارزشمند خود می زنند.

وظیفه تصویرسازی کمک به ببننده برای بهتر متوجه شدن و هر چه بیشتر نزدیک شدن به داستان و روایت ها است. در تصویرسازی نباید دقیقا همان چیزی که در متن آمده است یه تصویر بکشد، بلکه باید سعی شود قسمت هایی که به چشم نویسنده نمی خورد به او نشان دهد و این گونه است که می گوییم تصویرسازی  مکمل داستان و یاری دهنده نویسنده است.

 

تاریخچه تصویر سازی در کتب مذهبی

در دوره‌ای که مذاهب مختلف ظهور پیدا کردند و کتاب‌های آسمانی نزول یافتند، تصویرسازی برای کتاب‌های آسمانی در بین تصویرگران رواج یافت به طوری که در دوره قرون وسطی می‌توان تصاویر مختلفی از انجیل‌ها را مشاهده کرد. همچنین تصاویر بسیاری از قصه‌های مذهبی مسلمانان وجود دارد که به خوبی تصویرسازی در گذشته را نشان می‌دهند.

 

 

 

تصویرسازی‌های تبلیغاتی

 اولین باری که در عصر جدید از تصویرسازی برای تبلیغات استفاده شده به سال 1870 برمی‌گردد که ژولس شروه از تایپ و طراحی برای تصویرسازی‌های تبلیغاتی خود استفاده کرد، در صورتی که تا قبل از آن تصویرسازی‌ها محدود به روزنامه‌ها می‌شد. رفته رفته تصویرگری مسیر تکامل خود را پیمود تا زمانی که به شکل امروزی درآمد.

تاریخچه هنر تصویر گری در ایران

این هنر به ویژه در دوره اسلامی در ایران رواج بسیاری پیدا کرده بود به طوری که بسیاری از حاکمان در مراکز حکومت خود کارگاهی جداگانه مختص به تصویرگری به وجود آورده بودند و نسخه‌های مصور بسیاری از داستان‌ها در آن دوره را به وجود می‌آوردند. از آن دوره امروزه شاهکارهایی چون شاهنامه طهماسبی، شاهنامه دموت و … باقی مانده است که با مشاهده آن‌ها می‌توان به اهمیت تصویرسازی در آن بخش از تاریخ ایران رسید.

در دوره معاصر نیز در ایران تصویرسازی‌های بسیاری را می‌توان مشاهده کرد که بیشتر آن‌ها در مکتب‌های قهوه خانه‌ای و سقاخانه‌ها دیده می‌شود. به طور مثال در دوره معاصر نقال‌های بسیاری در قهوه‌خانه‌ها به نقل داستان‌های دنباله‌داری مانند شاهنامه می‌پرداختند. آن‌ها از تصاویری که بر روی پرده‌های بزرگ به دست تصویرگرها کشیده شده بود، استفاده می‌کردند تا در حین روایت داستان با استفاده از این تصاویر مفهوم داستان را بهتر به مخاطبان حاضر برسانند. به کمک این تصاویر که در حین بازگو کردن داستان توسط نقال به نمایش درمی‌آمد، احساسات مخاطبان برانگیخته می‌شد به طوری که پیوند محکمی با داستان برقرار می‌کردند و از شنیدن آن لذت می‌بردند.

امروزه از تصویرسازی در شاخه‌های مختلف بسیاری استفاده می‌شود به طوری که از حوزه‌های آن می‌توان به تصویرسازی مد، تصویرسازی فنی، تصویرسازی پزشکی، تصویرسازی روایت، تصویرسازی باستان‌شناسی، تصویرسازی گیاه‌شناسی، تصویرسازی علمی، هنر مفهومی، طراحی مفهومی و … اشاره کرد. به طور مثال در نشریات مختلف از تصویرسازی‌ها در روزنامه‌ها استفاده می‌کنند،به طوری که به کمک کاریکاتورها و یا تصاویر طنز مطالب سیاسی و اجتماعی را به گونه‌ای مخاطب‌پسند به مخاطبان روزنامه منتقل می‌کنند. همچنین از تصویرسازی در بخش تبلیغات بسیار استفاده می‌شود. تبلیغ‌کننده‌ها از تصاویر مرتبط با هر چیزی که به دنبال تبلیغ آن هستند استفاده می‌کنند و آن را در پوسترها و بنرها جا می‌دهند. تصویرسازی به خصوص در تبلیغات بسیار موثر است زیرا مخاطبان با کمک تصاویر سریع‌تر می‌توانند با مطلب آشنا شوند.

خوب است بدانید که ایده تصویرسازی برای کتاب‌های کودکان اولین بار توسط راندولف کالد کات در کشور انگلستان مطرح شد. وی اولین نفری بود که از تصاویر رنگی در کتاب‌های کودکان استفاده کرد و این کار به قدری از طرف مخاطبان مورد استقبال قرار گرفت که امروزه بسیاری از کارشناسان، کتاب‌های کودک بدون تصاویر را حاوی ارزش خاصی نمی‌دانند.

  • طرح‌های رنگی خلق شده توسط تصویرگر در بسیاری از مواقع به خوبی می‌تواند جزئیات مربوطه را به نمایش بگذارد و از یک عکس در زمینه انتقال مفهوم به مخاطب قوی‌تر عمل کند. گفتنی است نه فقط تصویرسازی‌های رنگی بلکه تصویرسازی‌های سیاه و سفید نیز اگر به درستی طراحی شوند می‌توانند تاثیر بسیاری مثبتی را بر روی مخاطب بگذارند.
  • تصویرگر در حین خلق یک تصویر باید نهایت دقت را به خرج دهد تا بهترین تاثیر را در انتقال مفهوم به مخاطب برساند. برای این که بالاترین دقت در زمینه تصویرسازی رعایت شود، طرح‌های خلق شده باید به زندگی واقعی نزدیک باشد. استفاده از تصاویر فانتزی در برخی از مواقع خوب عمل کرده ولی در بسیاری از مواقع نمی‌تواند به خوبی ذهن مخاطب را با مفهوم مورد نظر آشنا کند.
  • تصویرهای خلق شده توسط یک تصویرگر باید احساسات مخاطب را به جریان بیندازد و در ذهن وی ثبت شود به طوری که تا مدت‌ها با به یاد آوردن مفهومی که تصویرسازی به دنبال آن بوده است، به یاد تصویر مد نظر بیفتد.
دیدگاهها ۱
لطفا قبل از طرح هر گونه پرسشی، سوال مورد نظر خود را در بخش سوالات متداول جستجو کنید.
طرح دیدگاه
CAPTCHA